DNS systém SlovakNET.skM
Spoločnosť ZONER poskytovateľ hostingových služieb, prevádzkuje vlastný autonómny DNS systém, ktorý vyvíjala v roku 2009 a po úspešnom a dlhodobom testovaní nasadila na jar 2010. Od doby nasadenia prechádza pravidelne modernizáciou, aby bol v špičkovom stave pre domény našich zákazníkov.
DNS systém spĺňa vysoké požiadavky na stabilitu, rýchlosť, bezpečnosť a nezávislosť serverov. Je plne škálovateľný a pripravený na možné rozširovanie do budúcnosti.
Funkčnosť internetu a domén je na DNS systémoch úplne závislá, pretože sa pomocou DNS prekladajú doménové názvy na zodpovedajúce IP adresy. Ak sú DNS servery pre nejakú doménu nedostupné, prestávajú tieto domény existovať. Návštevníci sa nedostanú na webové stránky, kde bežia webhostingové služby, nebude možné odoslať poštu, vyhľadávače prestanú doménu indexovať. To je len pár vecí, ktoré môžu nastať v prípade zlyhania DNS.
DNS systém SlovakNET.sk
DNS systém aktuálne využíva 3 NAME SERVERY, ktoré sú umiestnené na nezávislých miestach a dátových okruhoch v ČR (Praha, Brno) a USA. Všetky servery sú od spoločnosti DELL.
- tri geograficky nezávislé name servery pre vylúčenie výpadkov
- možnosť rozšírenia na N-serverov
- umiestnenie 2x ČR + 1x USA pre kvalitné odozvy v Amerike a Ázii
- vždy použitý hardvér firmy DELL
- postavené na NSD od NLnetLabs (vyšší výkon ako Bind9)
- veľmi rýchle rozšírenie DNS pri novej doméne
- nastavenie TTL jednotlivých záznamov
- podpora IDN
- podporujeme DNSSEC
- všetky naše nameservery majú natívnu podporu IPv6
- podpora API pre partnerov
- podpora maskovania partnerských DNS (aliasing)
Označenie NS: ns1.regzone.cz, ns1.regzone.info a ns1.regzone.de.
Domény CZ jsou nastavovány s DNSSETem NSSET:ZONER.
Čo je to DNS?
DNS (Domain Name System) je hierarchický systém doménových mien, ktorý je realizovaný servermi DNS a protokolom rovnakého mena, ktorým si vymieňajú informácie. Jeho hlavnou úlohou a príčinou vzniku boli vzájomné prevody doménových mien a IP adries uzlov siete. Neskôr ale pribral ďalšie funkcie (napr. pre elektronickú poštu či IP telefóny) a slúži dnes de facto ako distribuovaná databáza sieťových informácií (pozri Wikipedie - DNS).